Specjalności chemiczne

Nano tlenek cynku

Nasza firma niemal pół wieku zajmuje się chemią cynku i w ostatnich latach znaczny wysiłek poświęca temu, aby stała się znaczącym producentem nano tlenku cynku.

Chodzi o zaawansowany typ tlenku cynku, który już obecnie należy do nano materiałów z najbardziej obiecującą przyszłością. Rosnące zainteresowanie wynika z jego unikalnych właściwości (antybakteryjne, antyfoulingowe, wulkanizacyjne, antykorozyjne, foto-katalityczne, ochrona UV, piezoelektryczne, itd.).

W ramach badań i rozwoju w Bochemii opracowaliśmy unikatową technologię produkcji nano ZnO o ekstremalnie dużej powierzchni. Opracowana technologia jest ekologiczna a produkt, dzięki swoim parametrom, należy do najbardziej zaawansowanych nanomateriałów. 

Specyfikacja techniczna wielkopowierzchniowego nano ZnO BOCHEMIE a.s. (nZ-BOCH 01) - forma proszkowa
Faza krystaliczna 100 % ZnO XRD
Wielkość cząstek pierwotnych - krystalitów 13 ± 2 nm XRD
Wielkość cząstek pierwotnych (D50 Number) 10 - 11 nm XDC
Wielkość cząstek (D50 Number) 21 - 23 nm CPS
Wielkość powierzchni jednostkowej 90 - 110 m2/g BET
Kształt cząstek (patrz fotografia) bliski sferycznego   HRTEM
Zawartość Cl- < 0,1 hm. % argentometrie
Zabarwienie próbki śmietanowe   ocena wzrokowa
W razie zapotrzebowania jesteśmy w stanie przygotować nano ZnO o większej wielkości cząstek
nZ-BOCH 02 (D50 Number) 31 nm CPS
- inne wielkości powierzchni
  60 - 120 m2/g BET

 

 

 

   

   

 

Właściwości użytkowe opracowanego materiału testujemy w różnych dziedzinach aplikacji (tworzywa sztuczne, gumy, farby i lakiery, filtry, kosmetyka, itd.). Testy są przeprowadzane bezpośrednio u naszych partnerów przemysłowych, lub we współpracy z czołowymi specjalistami ze sfery akademickiej. Nasz nano ZnO jest w odróżnieniu od klasycznego tlenku cynku bardziej przyjazny dla środowiska. Istnieją aplikacje, zwłaszcza w przemyśle gumowym, gdzie można klasyczny ZnO zastąpić 4x mniejszą ilością naszego produktu z zachowaniem a nawet poprawą właściwości użytkowych. Nasz produkt jest, oprócz swoich parametrów i z nich wynikających właściwości użytkowych, interesujący również z punktu widzenia łatwej dostępności i korzystnej ceny.

Oprócz formy proszkowej ZnO opracowaliśmy też trzy typy zawiesin wodnych (różniących się zawartością ZnO i typem systemu dyspergacyjnego) i jedną wersję organiczną (rozpuszczalnik PMA).

 

Specyfikacja techniczna zawiesiny wodnej nano ZnO Bochemie a.s. (nZ-BOCH-01 typ 202)
Zawartość nano ZnO 40 wag. %  
Zawartość substancji dyspergujących 33 wag. %  
Wielkość cząstek (D50 Number) 29 nm DLS
Zeta potencjał -35,8 mV  
pH 10    

Interesują Cię bardziej szczegółowe informacje o naszych badaniach i o rozwoju firmy Bochemie? Chcesz wiedzieć więcej na temat naszych doświadczeń i bieżących projektów?

Skontaktuj się z nami.

Chciałbym skontaktować się telefonicznie/drogą mailową: 
Helena Bužgová
Asystentka dyrektora
Tel.: +420 596 091 459
Helena.Buzgova@bochemie.cz

Chciałbym otrzymać więcej informacji:

*

* gwiazdką oznaczone pola są obowiązkowe

Jesteśmy dumnym członkiem tych instytucji:

obrázek eurochlorAsociace českých a slovenských zinkoven    nanoprogres  Nickel REACH Consortia  nano asociace  Svaz Chemického Průmyslu ČR  Zinc Reach  Cadmium reach consortium  The European Chemical Industry Council