Historyczny widok na współczesny zakład Bochemie a.s.

Historia

115 lat budowania know-how

Bochemie buduje swoje know-how już ponad 115 lat. W ciągu tego czasu udało się nam zdobyć pozycję jednego z najsilniejszych środkowoeuropejskich producentów markowych produktów, specjalnych wyrobów chemicznych i środków czyszczących. A dzięki długotrwałym intensywnym badaniom i rozwojowi staliśmy się czołowym producentem nowoczesnych preparatów chemicznych, które elastycznie reagują na aktualne potrzeby klientów.

Pierwsze sukcesy międzynarodowe

W 1904 roku powstała poprzedniczka firmy Bochemie, spółka Österreichisches Chemikalienwerk Rudolf Goldschmidt & Komp. W przeciągu lat stopniowo zajmowaliśmy się produkcją farb dziegciowych i cynkowych i krzemu polikrystalicznego. Nasi chemicy potrafili też opracować chloraminę. Do naszych najważniejszych wyrobów tych czasów należy niewątpliwie aspiryna i sztuczny słodzik sacharyna, które odniosły sukces na skalę globalną i już przed wojną były eksportowane na cały świat. W czasach kryzysu gospodarczego w latach dwudziestych doszło do dramatycznego spadku liczby pracowników. Jednak firma potrafiła zareagować tak, że przeprowadziła dokładne rozpoznanie rynku i zmieniła asortyment produkcji tak, aby lepiej odpowiadał ówczesnym potrzebom klientów. Ta efektywna strategia przyniosła ponownie nowy rozwój firmy.

 

Pomyślne lata 60-te

Zasadniczym wydarzeniem w powojennej historii firmy jest założenie ośrodka badawczego na początku lat sześćdziesiątych. W 1967 roku uruchomiliśmy produkcję Feropuru, która trwa do dziś, a ten preparat do obróbki chemicznej metali z powodzeniem jest wciąż stosowany na całym świecie. Zasadniczą część produkcji w tych czasach stanowiły masy akumulatorowe.

Wejście na nowe rynki

W latach dziewięćdziesiątych nowi właściciele przeprowadzili szereg przejęć, rozszerzyli asortyment i Bochemie weszła na nowe rynki, zwłaszcza Europy Środkowej i Wschodniej. Zaczęliśmy też dostarczać całe części do akumulatorów. Marka SAVO, której produkcję uruchomiliśmy w 1973 roku znacznie się rozrosła i stopniowo wytworzyła całą rodzinę środków czyszczących i dezynfekcyjnych dla gospodarstwa domowego. Udało się nam wybudować silną markę, która zdobyła dużą część rynku w krajach Europy Środkowej. Szczytem tego sukcesu i uznaniem wieloletniej pracy pracowników Bochemie jest jej sprzedaż firmie Unilever w 2013 roku.

Historia w datach

1903
1920
1923
1924
1935
1945
1951
1960
1962
1967
1973
1994
2009
2016

Współczesność

Zasadniczą rolę w działalności firmy Bochemie odgrywały zawsze badania i rozwój. Do najnowszych sukcesów należy rozwój technologii do produkcji nanoformy tlenku cynku, który ma wielkie znaczenie z punktu widzenia ochrony środowiska. Istnieją aplikacje, zwłaszcza w przemyśle gumowym, gdzie można klasyczny ZnO zastąpić 4x mniejszą ilością naszego produktu z zachowaniem, a nawet poprawą właściwości funkcjonalnych. Właściwości funkcjonalne opracowanego materiału testujemy też w innych branżach (tworzywa sztuczne, farby i lakiery, filtry, kosmetyka, itd.). Opracowaliśmy unikatową technologię produkcji tlenku cynku o ekstremalnie dużej powierzchni. Dzięki swoim parametrom produkt należy do najbardziej zaawansowanych nanomateriałów. Bliższe informacje o tym produkcie można znaleźć w sekcji Własne badania i rozwój firmy Bochemie. 

 

Chcesz wiedzieć więcej o naszej historii?

Skontaktuj się z nami. Chętnie udzielimy bliższych informacji.

Chciałbym skontaktować się telefonicznie/drogą mailową: 
Marta Anyż
Regionalny manager sprzedaży
tel.: +48 602 135 113
marta.anyz@bochemie.pl

Chciałbym otrzymać więcej informacji:

*

* gwiazdką oznaczone pola są obowiązkowe

Jesteśmy dumnym członkiem tych instytucji:

obrázek eurochlorAsociace českých a slovenských zinkoven    nanoprogres  Nickel REACH Consortia  nano asociace  Svaz Chemického Průmyslu ČR  Zinc Reach  Cadmium reach consortium  The European Chemical Industry Council